Preskočiť na obsah

Ako na získanie podielu na parcele

Chceli by ste získať ďalší podiel na pozemku? Okrem kúpy, či získania do daru existuje viacero možností, ktoré by ste mali zvážiť. Ponúkame Vám návod krok za krokom.

Úvod

V prípade, že Vaše meno figuruje na zozname vlastníkov na liste vlastníctva, a zároveň máte záujem o vyporiadanie ďalších podielov, otvárajú sa Vám štyri základné možnosti získania podielov:

  • Odkúpením od žijúceho vlastníka
  • Získaním do daru od žijúceho vlastníka
  • Vyporiadaním podielového spoluvlastníctva pri nežijúcich vlastníkoch
  • Získaním od Slovenského pozemkového fondu pri nežijúcich vlastníkoch

V tomto bode je však dôležité zvážiť, aká je pravdepodobnosť úspechu scelenia podielov. Tá závisí od počtu spoluvlastníkov na liste vlastníctva, ich dostupnosti a ochote byť súčinný v procese sceľovania. V zásade platí pravidlo: čím viac spoluvlastníkov, tým vyššia časová a finančná náročnosť. Táto náročnosť je ďalej násobená počtom neznámych vlastníkov, nakoľko tých treba najskôr identifikovať a následne “predediť”, čo otvorí dvere vstupu ďalších potenciálnych dedičov. 

Pokiaľ si nie ste istý náročnosťou vyporiadania, radi Vám pripravíme odhad a skonzultujeme náročnosť vyporiadania na dedici.sk/sluzby

Ak ste sa rozhodli podiely predsa len scelovať, potrebujeme rozlišovať, či je spoluvlastník, od ktorého chcete získať podiel, ešte nažive. Ak áno, bude možné získať podiel darovaním, alebo odkúpením, čo je pomerne jednoduchý úkon. 

Ak spoluvlastník už nežije, otvára sa nám viacero variant riešenia, z ktorých niektoré môžu byť pomerne komplikované. V každom prípade sa však snažíme poskytnúť tak detailný popis krokov, aby ste prípadné vyporiadanie zvládli aj vo vlastnej réžii.

1. Je spoluvlastník, od ktorého chcete získať podiel, ešte nažive?

Áno

✅ Podiel je možné získať odkúpením, alebo získaním do daru. Prečítajte si viac o oboch možnostiach v časti Získanie podielu od žijúceho spoluvlastníka.

💡Ako zistím, či je vlastník ešte nažive?

Najjednoduchší spôsob je kontaktovať ho napriamo návštevou alebo poštou na adresu, ktorú má uvedenú na liste vlastníctva. Dobrým zdrojom informácií sú prípadne susedia, alebo Obecný úrad.

Pravdepodobnosť, či je vlastník ešte nažive, je možné odhadnúť aj z dátumu narodenia, ktorý by mal byť uvedený na liste vlastníctva (napr. pri roku narodenia 1920 už môžeme predpokladať, že vlastník nežije, a zároveň jeho podiel neprešiel dedičským konaním).

2. Je na liste vlastníctva uvedený aj SPF?

💡Ako zistím, či je na liste vlastníctva uvedený SPF (Slovenský pozemkový fond)?

Otvorte si list vlastníctva a pozrite sa, či je pri mene spoluvlastníka, od ktorého chcete získať podiel, uvedená skratka (SPF), alebo je ako správca uvedený Slovenský pozemkový fond, alebo pri mene vlastníka chýba uvedený dátum narodenia.

3A. Nachádza sa Vaše meno na liste vlastníctva?

A zároveň na liste vlastníctva je uvedený SPF.

Áno

✅ Existuje možnosť odkúpiť pozemok od SPF. My však odporúčame ísť cestou vyporiadania. 

Prečítajte si návod v časti: Podanie žaloby o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

Nie

✅ Existuje možnosť odkúpiť pozemok od SPF, ktorý však môže byť pomerne časovo náročný.

Konkrétny návod udáva SPF na svojej stránke: https://novy.pozfond.sk/prevod/prevod-pozemkov-nv/

3B. Nachádza sa Vaše meno na liste vlastníctva?

A zároveň na liste vlastníctva nie je uvedený SPF.

Áno

✅ Máte možnosť získať podiel od nežijúceho spoluvlastníka súdnou cestou.

Prečítajte ci podrobný návod v Podanie žaloby o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

Nie

❌ Bude potrebné dohľadať potenciálnych dedičov po tomto spoluvlastníkovi a otvoriť s nimi dedičské konanie. Po úspešnom prededení sa stanú vlastníkmi parciel, a môžu s nimi ďalej narábať – napríklad Vám ich odpredať, alebo darovať.

Tento prípad je však pomerne komplikovaný, nakoľko predpokladá súčinnosť rôznych osôb, z ktorých každá môže mať inú motiváciu.

Ponúkame Vám návod o dedičskom konaní v prípade, že sa rozhodnete touto cestou pustiť.