Preskočiť na obsah

Návod na otvorenie dedičského konania

Ak ste sa dostali do bodu, že na liste vlastníctva figuruje Váš predok, nie je uvedený ako “neznámy vlastník”, a zároveň viete dokázať, že ste v priamej dedičskej línii, otvára sa Vám možnosť otvoriť dedičské konanie.

Výsledkom dedičského konania bude to, že z listu vlastníctva zmizne pôvodný zomrelý vlastník a bude nahradený zoznamom všetkých následných dedičov. Pokiaľ mal teda pra-rodič viacero potomkov, a tí mali ďalších potomkov, celá táto dedičská línia bude zapísaná na zoznam vlastníkov, pričom pôvodný vlastnícky podiel sa rozštiepi medzi nich.

Vás to vo finále dostane na list vlastníctva tiež, takže s podielom budete môcť ďalej narábať podľa Vášho uváženia – môžete ho napríklad predať, darovať, či prenajať. Ak by ste však chceli podiely naopak ďalej scelovať, resp. dosiahnuť výlučné vlastníctvo, otvárajú sa Vám, ako spoluvlastníkovi pozemkov ďalšie možnosti, ktoré popisujeme v návode Návod na získavanie podielov na parcelách.

Na nasledujúcich riadkoch nájdete presný zoznam krokov, ktoré je potrebné vykonať na otvorenie dedičského konania.

1) Vyplňte tlačivo

2) Podajte návrh na dodatočné prejednanie dedičstva na príslušný Okresný súd

Vyplnené tlačivo pošlite na príslušný okresný súd pre okres, kde žil (mal trvalý pobyt) predok pred úmrtím.

Prílohami budú: kolková známka, výpis z listu vlastníctva, splnomocnenie s overenými podpismi (voliteľné), kópia úmrtného listu predka, kópia rodných listov potenciálnych dedičov, preukázanie potencionálneho vzťahu k pozemkom z pozemkových kníh alebo listov vlastníctva.

🎉 Po úspešnom zavŕšení dedičského konania a zápise na kataster sa stávate oficiálnym spoluvlastníkom parcely.

(Nepovinné) Pokiaľ máte záujem získať ďalšie podiely na liste vlastníctva, otvárajú sa Vám ako spoluvlastníkovi nehnuteľnosti viaceré možnosti. Tie predstavujeme bližšie v časti Získanie ďalších podielov na parcelách.